IMG_5242

Екологічний пост

Екологічний пост на в’їзді на територію Шацького національного природного парку біля урочища Венського зустрічає кожного подорожнього, який прямує на відпочинок у заповідні місцини Озерного краю. Щодоби тут чергує по 3 працівники ШНПП, виконуючи відповідальну місію: рекомендують водіям та пасажирам зробити добровільний внесок для розвитку інфраструктури парку та забезпечення в ньому необхідних санітарних норм. Робота ця вкрай необхідна, адже отримані кошти дозволяють виконати запланований фронт робіт.

IMG_5248

– Ми керуємося чинним законодавством, – говорить Угляниця Петро Іванович (інженер-механік), з яким зустрілися на екологічному посту у момент, коли випала дуже рідкісна пауза в обслуговуванні подорожніх та видачі їм квитанцій про сплату. – Зокрема, це наказ директора Шацького національного парку від 25 квітня 2017 року № 29. «Про встановлення плати за відвідування території Шацького національного природного парку». Документ набув чинності відповідно до ст. 47 Закону «Про природно-заповідний фонд України» та п.7.6 та 10.1. «Положення про Шацький національний природний парк» із метою збереження унікальних природних комплексів та об’єктів на нашій заповідній території.

Процедура спілкування з відвідувачами ШНПП напрацьована роками і доводить свою ефективність. Один зі співробітників –з допомогою світловідбивного жезлу після дорожнього знаку «Stop» скеровує автотранспорт на спеціальний майданчик екологічного посту.

IMG_5246

– За багато років я спілкувався з багатьма тисячами людей, – каже Паскаль Віктор Васильович (інспектор з охорони ПЗФ)  – Зазвичай вони з розумінням ставляться до пропозиції сплатити екологічний збір. Хоча трапляються різні випадки. Особливо непросто було в 90-ті роки, але головне – ввічливо та аргументовано спілкуватися з громадянами. І тоді ніяких проблем не виникатиме.

– Так, фактично всі відвідувачі парку з розумінням ставляться до необхідності сплачувати екологічний збір. Ця рекомендація не обов’язкова, але вона цілком аргументована. Тим паче, що на літній період дирекція ШНПП залучає до робіт із забезпечення чистоти на заповідних об’єктах та прибирання сміття 14 працівників, – додає Петро Іванович.

Слід зазначити, що біля екологічного посту чергують і співробітники Любомльського відділку ГУ Національної поліції у Волинській області. Основна функція – забезпечувати дотримання Правил дорожнього руху та забезпечувати громадський правопорядок.

Хто ж повинен платити екологічний збір?

У документі зазначається:

«Власники баз відпочинку (за виключенням таборів відпочинку для дітей) перераховують екологічний збір за відвідування території Шацького НПП відповідно до угод укладених з адміністрацією парку.

Громадяни, що відпочивають на цих базах, звільняються від сплати збору на екологічному посту парку, крім плати за автотранспорт.

Для фізичних осіб:

за 1 людино-день відвідування – 5 грн.

За одиницю транспортного засобу:

мотоцикл – 15 грн;

легковий автомобіль – 20 грн;

мікроавтобус – 30 грн;

автобус, вантажний автомобіль – 40 грн.

Кожній особі, що внесла плату за відвідування території Шацького НПП, видається касовий чек, де вказується строк перебування, та сума оплаченого екологічного збору.

Звільняються від плати за відвідування:

жителі Шацького району;

інваліди війни, учасники бойових дій, учасники АТО;

інваліди праці;

особи, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС;

діти віком до 16 років;

особи, які прибули в Шацький район на постійне місце проживання;

особи, що народились в Шацькому районі;

власники спеціальних транспортних засобів».

– Ця робота – вкрай необхідна, адже отримані кошти дозволяють забезпечувати належний порядок на заповідній території, – підсумовує в. о. директора ШНПП Віталій Цвид. – Отримані кошти – суворої звітності, тому кожна копійка використовується прозоро, законно і на передбачені Положенням цілі. Зокрема, на здійснення заходів щодо охорони його територій та об’єктів, розвиток туристично-рекреаційної інфраструктури, наукових досліджень, міжнародного співробітництва та еколого-освітніх робіт. Тому дирекція дуже цінує нелегку працю наших співробітників на цьому посту у період із 1 червня до 1 вересня.

Прес-служба Шацького національного природного парку.