IMG_1801

МІГРУЮЧІ ПТАХИ ТА ЛЮДИ – РАЗОМ КРІЗЬ ЧАС

Щорічно у другу суботу травня світова спільнота відзначає Міжнародний день мігруючих птахів. У 2019 році він припадає на 11 травня. Цей день присвячено даті підписання 10 травня 1906 року Міжнародного Договору про охорону птахів. У 1927 році СРСР (в т.ч. і Українська РСР) ратифікував цей договір. Всесвітній день проходить під егідою Конвенції по мігруючим видам та Африкано-Азійської угоди по мігруючим птахам (АЕВА). Девіз Дня мігруючих птахів «мігруючі птахи та люди – разом крізь час» підкреслює нерозривний зв’язок людей та птахів.

У світі існує близько 10 тисяч видів птахів, які населяють різні типи екосистем на всіх континентах. Щороку велика кількість видів птахів здійснює міграції, снуючи своєрідну павутину міграційних шляхів, перетинаючи та урізноманітнюючи чимало середовищ існування. Міграція птахів, як явище, також є ключовим індикатором біорізноманіття, здоров’я екосистеми, змін клімату. Завдяки діяльності мігруючих птахів підтримується баланс екосистеми в цілому — наприклад, деякі рослини запилюються саме мігруючими птахами. Значна частина європейських видів є мігруючими.

На території Шацького поозер’я можна виділити декілька зон, де спостерігається концентрація міграційних потоків птахів. . Тут спостерігаються наймасовіші скупчення птахів і саме тут розташовані найбільш важливі біотопи, що забезпечують птахів їжею та слугують їм місцем відпочинку.

Шацький національний природний парк має особливе значення для мігруючих птахів водно-болотного комплексу. Вони зупиняються тут під час перельотів і в деяких місцях створюють значні скупчення. Особливо велике значення парк має для норців, гагар, сірої чаплі, лелек, гусей, качок, сірого журавля, лиски, куликів, мартинів, крячок та інших видів.

Важливим аспектом Міжнародного дня мігруючих птахів є акцентування уваги громадян на захист як самих скупчень птахів (захист від турбування, від незаконного мисливства), так і на збереження місць концентрації мігруючих птахів.

 

Начальник відділу – заступник директора з наукової діяльності В.І. Матейчик