Історія та культура

Люди біля Шацьких озер жили ще 10-12 тисяч років тому. Про давнє заселення цієї території свідчать археологічні знахідки на березі озера Світязь, на схід від смт Шацьк, поблизу озера Соминець.

Перші згадки про Шацьк та територію поблизу (ліси, озера) відносяться до 1410 р.

У 15-першій половині 16 ст., коли територія входила до складу Великого князівства Литовського, тут відбувалося масове винищення лісів. У Європу щорічно відправлялися сотні плотів із заготовленою на Волині деревиною.

У 18-першій половині 19 ст. Шацькі озера перебували у приватній власності магнатів поляків. Місцевим жителям заборонялося не лише рибалити в озерах, а й поблизу них випасати худобу.

Про воєнні 1939-1945 рр. нагадують доти, які пізніше назвуть “лінією Карбишева”. Ці мовчазні свідки війни можна зустріти в лісах ще й сьогодні.

На території Шацького парку збереглись сакральні пам’ятки архітектури, які представлені переважно церквами 19 ст. З 2010 р. при Петропавлівській церкві (1846 р.) в с. Світязь діє чоловічий монастир. Всі бажаючі можуть відвідати його і помолитися Почаївській Божій Матері, ікона якої знаходиться в Храмі Петра і Павла. На березі озера Острів’янське знаходиться церква святої Варвари, побудована в стилі козацького бароко на початку 18 ст.

На території парку щорічно проводяться різноманітні фестивалі (“Фестиваль світязького пончика”, Транскордонний фестиваль “Озерна містерія”), змагання (змагання із підльодноло лову “Кубок Шацького НПП”, “Кубок Світязя” з боча, змагання з пляжного волейболу), турніри (Професійний турнір з ММА “Кубок Світязя”).