Фауна

Фауна

Хто в парку живе

Тваринний світ Шацького національного природного парку багатий та різноманітний.

Він представлений типовими поліськими видами і при тому має свої оригінальні риси, обумовлені особливостями розташування території, специфікою фізико-географічних умов, наявністю значних лісових та водно-болотних екосистем.

Тут представлені майже всі види західно-волинського, зоогеографічного району, а найбільш поширеними у складі фауни є лісові та водно-болотні тварини.

На території Парку за час його існування було відмічено 347 видів хребетних: ссавці – 57, птахи - 241, плазуни – 7, земноводні – 12, риби – 30.

Серед ссавців до звичайних мешканців парку належать кабан, козуля, лисиця, заєць-русак, білка, куниця лісова тощо. Ще можна зустріти лісових велетнів - лосів.

Часом трапляється вовк. Варто зауважити, що згідно Закону України "Про Приєднання України до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі» вовк є охоронюваним видом і його відстріл на території парку заборонений.

Зустрічаються занесені до "Червоної книги України" видра, борсук, горностай і кутора мала, але вони, на жаль стали рідкісними.

Найбільш численною групою хребетних тварин є птахи, для багатьох з яких Шацьке поозер'я набуває особливо важливого значення, як одна із "зупинок" під час довгого перельоту з місць зимівлі до місць гніздування і назад. Саме тут  перехрещуються два важливі міграційні шляхи - Поліський широтний та Біломорсько-Балтійський-Середземноморський.

Протягом весняно-осінніх міграцій на озерах і болотах парку нараховується до 80 тис. птахів, основну масу яких складають качки, гуси (особливо гуска сіра), мартин звичайний, лиска і норець великий, а з куликів - чайка, травник, веретенник великий. З інших помітних видів можна вказати чаплю велику білу,  лебедя-шипуна тощо.

Район Шацьких озер славиться надзвичайним багатством водоплавних, болотних та лісових птахів, серед яких чимало рідкісних. Всього в парку зареєстровано 37 видів птахів, які занесені до "Червної книги України". З них - 22 гніздові і ще для двох видів відмічені спроби гніздування, проте не успішні. Це такі птахи як пугач, журавель сірий, лелека чорний, змієїд, чернь білоока, сорокопуд сірий та ін.

Серед птахів цієї групи (червонокнижних) чи не найбільшої уваги заслуговує очеретянка прудка – зникаючий у Європі і спорадично поширений на Поліссі вид.

Багатим є й видовий склад плазунів та земноводних. З них до найбільш численних належать ящірки живородяча та прудка, вуж звичайний, кумка червоночерева, жаба ставкова, тритон гребінчастий тощо.

З більш рідкісних видів слід відмітити гадюку, черепаху болотну, а також мідянку та ропуху очеретяну, занесених до "Червоної книги України".

На особливу увагу заслуговує сріблясте багатство парку - риби.

В озерах є 30 видів риб, найбіль поширеними аборигенними видами є плітка, окунь, щука, лящ, карась, короп.

Добре прижились акліматизовані канадський сомик, товстолобик, річковий вугор європейський.

До "Червоної книги України" занесені 3 види риб: річковий вугор європейський, минь та карась золотий.

Тож вилов, продаж та купівля цих риб суворо заборонені!

На озерах парку дозволена спортивна риболовля у спеціально відведених для цього зонах. Але перш ніж брати в руки вудку, слід придбати в адміністрації парку відловлюваний квиток.

З метою збереження фауни, створення сприятливих умов для її розмноження на території парку щорічно діють періоди тиші:

  • весняний – з 1 квітня по 15 червня;
  • осінній – з 15 вересня по 1 листопада.

В цей час відвідування лісових масивів парку забороняється.

Також з метою збереження рибних ресурсів і створення сприятливих умов для нересту риб щорічно з 20 березня  року по 10 червня на водоймах триває нерестовий період.

Взимку ми підгодовуємо тварин. На території парку є багато виготовлених годівниць та солонців у лісових масивах, які у зимовий період року заправляють кормом (сіном, кукурудзою, сіллю) працівники лісової охорони. Найчастіші гості таких годівниць це представники парнокопитних тварин (олені, косулі, кабани).