Водойми

Водні ресурси

З висоти пташиного польоту Шацькі озера - немов перлини, розсипані на зелений оксамит поліських лісів. Всього на території парку налічується 23 озера загальною площею близько 6400 га.

На території парку особливо цінні природні комплекси, які охороняються згідно вимог Рамсарської конвенції.

За походженням озера парку належать до різних генетичних типів, але здебільшого їх утворення пов'язане з карстовими та давніми процесами льодовикового періоду. Живлення озер мішане в здійснюється за рахунок грунтових і напірних вод та атмосферних опадів. Вода в них гідрокарбонатно-кальцієва з невисокою мінералізацією. Всі озера з'єднані між собою великою кількістю меліоративних каналів.

Найбільше з озер - Світязь. Його площа становить понад 2600 га, а глибина досягає 58,4 м. Недарма Світязь називають "Українським Байкалом".

Завдяки розгалуженню карстових печер та природнім процесам, озеро постійно очищається та оновлюється, що дає змогу заслужено назвати озеро Світязь найчистішим озером України. Вода в ньому настільки чиста і прозора, що на глибині 8 м проглядає дно.

А ще науковці встановили, що вода в озері багата на іони срібла та гліцерин, котрі мають корисні властивості , зокрема при загоєнні ран чи післяопераційних рубців.

Берегова лінія озера протяжністю понад 30 км чудово освоєна в рекреаційних цілях. Світязь приваблює чимало туристів, які розміщуються переважно в пансіонатах і котеджах, збудованих навколо озера.

У 2008 році озеро Світязь визнано переможцем у номінації «7 природних чудес України».

Озеро Світязь
Центральний пляж в с. Світязь
Центральний пляж в с. Світязь

Пулемецьке – друге за величиною озеро каскаду Шацьких озер. Його площа становить понад 1500 га. Також озеро досить глибоке - середня глибина 4,1 м, максимальна - 19,2 м.

Найбільше зацікавить воно затятих любителів риболовлі, адже як зазначають місцеві рибалки саме тут найкращі рибні місця. І якщо не ловиться на Пулемецькому, то на інших озерах – і поготів. В озері водиться 21 вид риб, зокрема, і «візитівка» Шацьких озер – вугор, тому це точно справжній рай для рибалок. А ще тут дуже тихо та спокійно, лише час від часу тишу порушує пташиний спів.

Луки-Перемут – спільна назва двох озер, які з'єднані між собою невеликим каналом. Це третє по величині озеро Шацького поозер'я. Береги озер не забудовані, тут збереглась первозданна природа. Тільки тут ви зможете побачите «килим» з водяних білих лілій, який розтягнувся на сотні метрів. Крім того, на озерах також можна чудово порибалити.

Заховане посеред соснового лісу озеро Кримне, як і Світязь, має острів. Незвичне це озеро ще й тому, що вода в ньому має червонуватий відтінок. А все завдяки великому вмісту кремнію, який і забарвлює воду. Озеро неглибоке, має красиве піщане дно, а на березі ростуть  рідкісні квіти – дикі орхідеї.

Поблизу дороги, що веде до урочища Гряда знаходиться озеро Соминець, яке є іхтіологічним заказником (колись тут проводилась акліматизація раків широкопалих). В  озері ще й зараз можна зустріти раків, хоча кількість їх за останні роки значно зменшилась. А ще це озеро по праву можна назвати «лебединим», бо лебедів тут – кілька десятків.

Луки-Перемут
Кримно
Соминець

Пісочне – озеро карстового походження. Площа водного дзеркала - 187 га.

Озеро увібрало в себе всі переваги озер Волині: низькі піщані береги й дуже чиста вода. Прозорість води - найбільша серед озер Шацької групи. Незважаючи на те, що середня глибина тут близько 7 метрів, а максимальна сягає 16, знайти ці глибокі місця досить складно. З берега спуск дуже пологий, і купатися комфортно навіть дітям. Тож озеро є другим (після Світязя) за популярністю серед туристів. На березі розташований санаторій "Лісова пісня".

Люцимер та Велике Чорне - розташовані при в'їзді в смт Шацьк і сполучені між собою каналом.

Люцимер - четверте за величиною озеро в парку (430 га). Велике Чорне значно менше за розміром - 83 га.

Береги озер переважно низькі, піщано-мулисті, частково заболочені, торф'янисті. Живляться озера атмосферними і ґрунтовими водами. Взимку замерзають.

Особливо популярні серед місцевих жителів, які використовують озера для рекреації, риболовлі, а взимку - для катання на ковзанах та буєрах.

Пісочне
Велике Чорне
Люцимер

Линовець, Довге, Кругле, Карасинець, Озерце, Мале Чорне та ще десяток інших малих озер знаходяться на території парку. Малі озера інтенсивно заростають і перетворюються в болота.

В окремих озерах є запаси цінних органічних мулів - сапропелю, який використовують як натуральне добриво при посадці різноманітних рослин.

Частина водойм має статус "заповідне" - такі озера зберегли свій природний стан.

озеро Довге