Екосистемна адаптація до змін клімату та стійкий регіональний розвиток шляхом розширення можливостей українських біосферних резерватів

Період реалізації: 2018-2021 рр..

Донор: Міжнародна ініціатива щодо клімату (IKI) німецького федерального міністерства навколишнього природного середовища, охорони природи та ядерної безпеки .

Виконавці проекту в Україні: Громадські екологічні організації “Зелений край”, “Природа Розточчя”, “Деснянські зорі” та Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

Партнери в Німеччині: Фонд Мікаеля Зуккова, Центр еконіки та управління екосистемами при університеті Еберсвальде.

Мета: інтеграція підходу до адаптації на основі екосистем до національного та регіонального планування та дій, що призведе до більш адаптованого землекористування та стимулювання сталого розвитку в часи прискорення кліматичних змін.

Проект реалізовуваався на території трьох біосферних резерватів ЮНЕСКО – Деснянського, Шацького та Розточчя.

У рамках проєкту було ініційовано низка семінарів для зацікавлених сторін, в яких брали участь різні учасники – від дітей шкільного віку, лісників, дослідників, науковців та галузевих експертів до працівників біосферних резерватів. Учасники обмінялись знаннями та обговорили питання щодо місцевих екосистем та їх послуг.

Протягом другої половини 2020 року було проведено численні, переважно онлайн семінари для розробки стратегії методом MARISCO. Тут біосферні резервати розробили каталог стратегій EA, що містить відповідні заходи та дії. Крім того, разом із кожним біосферним резерватом та для кожного з них було розроблено п’ять стратегій EA з докладними робочими планами та планами моніторингу. Вони призначені для інформування про майбутні заходи та перспективні плани та надання цих матеріалів для регіональних та обласних адміністрацій, а також можливостей для (міжнародних) проєктних пропозицій.

У 2020 році в трьох біосферних резерватах було проведено конкурс ідей щодо проєктів EA. Журі на основі фіксованих критеріїв відбору та двоступеневого процесу голосування вибрало загалом дев’ять переможців (по три на кожен біосферний резерват) для міні-грантів у рамках проєкту. Етап реалізації проєктів розпочався у грудні 2020 року.

У Шацькому БР реалізовувались такі проекти:

  • Адаптація нових лісових культур на території Шацького НПП;
  • Екологічна парковка для автомобілів;
  • Куточок дикої природи