Дослідження лелеки чорного

Шацький національний природний парк тісно співпрацює з Державним природознавчим музеєм НАН України і Західноукраїнським орнітологічним товариством в питаннях обліку орнітофауни, вивчення міграційних тенденцій та кільцювання птахів водно-болотного та лісового комплексу. У рамках міжнародного проекту «Ciconia-Ukraina» у Шацькому НПП ведеться дослідження чорного лелеки. Найстаріше гніздо у Шацькому парку, зафіксовано ще у 1988 році, його постійно заселяють птахи, тому воно періодично потребує догляду і оновлення. Працівниками парку ведуться роботи для збільшення популяції цього птаха в лісових угіддях шляхом встановлення штучних гнізд.

Лелека чорний належить до видів, які найсуворіше охороняються актами на законодавчому рівні: занесений до Бернської і Боннської конвенцій в Європі, Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої флори і фауни та Червоної книги України.
Лелека чорний – лісовий птах, який веде потаємний спосіб життя й уникає шуму, дуже чутливий до візитів на гніздову територію. Він будує велике гніздо діаметром понад 1м. Для цього обирає старі лісові масиви поруч з чистими, не забрудненими водоймами.
Найбільш негативними факторами, які впливають на стан популяції лелеки чорного є: порушення гідрологічного балансу територій, рубки та заготівля деревини, низький рівень екологічної свідомості та знань, а також турбування в гніздовий період.
На території Шацького національного природного парку встановлено охоронні зони, радіусом 1000 м з обмеженнями щодо здійснення господарських заходів, навколо 9 гнізд лелеки чорного в лісових масивах.
За результатами моніторингу гніздування лелеки чорного на території Шацького національного природного парку у 2023 році, представниками Державного природничого музею , членами Західно-українського орнітологічного товариства та працівниками парку було зафіксовано 11 пташенят лелеки чорного, 7 з яких було закільцьовано, а це більше, порівняно з минулим роком і свідчить про те, що на території Шацького НПП сприятливі умови для гніздування та відтворення потомства.

Відповідно до щорічного моніторингу лелеки чорного на території Парку у 2024 році, працівниками Державного природничого музею, ЛНУ ім. Івана Франка, членами Західноукраїнського орнітологічного товариства та нашими співробітники зафіксували та закільцювали 11 пташенят лелеки чорного у двох гніздах, решта – заселені, але без яєць і пташенят.

Науковці вважають, що зменшення кількості птахів є причиною недостатньої кормової бази, яка виникла внаслідок несприятливих погодних умов цієї весни.