Коливання рівня води у водних екосистемах залежить від низки
чинників, зокрема циркуляції атмосфери, сонячної активності і пов’язаних з
нею процесів, опадів, а також джерел підземного живлення, якщо такі є. З
усіх екосистем, озера є найбільш чутливими до змін навколишнього
середовища.
Використання результатів батиметричної зйомки дає змогу визначити
морфометрію водних об’єктів, показники якої свідчать про генезис
конкретних озер, а також відображають специфічні особливості розвитку
котловини й хід багатьох гідрологічних процесів. Також, дає можливість
здійснювати моніторинг за їх станом.
Серед екологічних проблем озер Шацького НПП, наразі проблема
евтрофікації займає ключове місце. Варто відмітити, що малі озера, внаслідок
процесів евтрофікації різного походження, трансформувались у болотні
екосистеми. На сьогодні процеси заростання властиві не тільки малим озерам,
а й деяким озерам середніх та невеликих розмірів.
Батиметричні дослідження
Озеро Пулемецьке – одне із найбільших блакитних перлин Шацького національного природного парку.Попри те, що озеро є другим за розміром після Світязя, воно було зовсім не досліджене і загадкове… Важливу роль у дослідженнях відіграє саме батиметирія ( сукупність даних про глибини водного об’єкту, отриманих шляхом батиметричної зйомки).
Тому, вперше ,у вересні 2022 року співробітниками Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України спільно з працівниками Шацького НПП , були проведені батиметричні дослідження озера Пулемецьке. Результати проведеного аналізу батиметричної зйомки та оцінка морфометричних характеристик озера дали можливість отримати дані щодо площі, вигляду, берегової лінії, середньої і максимальної глибин, зміни площі, які коливаються у різні періоди року та закладено інформаційну основу для тривалих спостережень наслідків природного й антропогенного впливу на екосистему озера Пулемецьке.
Батиметричні вимірювання озера Світязь були розпочаті співробітниками Фізико-механічного інституту спільно з Шацьким національним природним парком у 2013 році. За результатами лунолокаційного зондування дна озера на частотах 50 та 200 кГц сформовано базу батиметричних даних і побудовано цифрову модель рельєфу та карту глибин озера.
У 2019 р. за результатами проведеної двочастотної (200 та 50 кГц) лунолокації було виявлено деякі особливості водних потоків в межах найглибших западин озера.
Подальша робота у цьому напрямку полягає у розвитку та апробації технологій оцінки продуктивності підземних джерел живлення озер на основі комплексного використання інформаційно-аналітичних методів і технологій проведення гідроакустичних вимірювань.
В рамках Програми науково-дослідних робіт Шацької міжвідомчої науково-дослідної екологічної лабораторії на 2022-2025 рр. співробітниками лабораторії дешифрування зображень Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України спільно із співробітниками Шацького національного природного парку, проведене лунолокаційне зондування всієї акваторії озер Луки та Перемут на частоті 200 кГц.
Озера є важливою складовою екосистем і є найбільш чутливими до змін навколишнього середовища. Оцінка об’єму води в межах аквальних комплексів є життєво важливим аспектом для моніторингу та збереження навколишнього природного середовища. Баланс притоку і відтоку води допомагає точно визначити, які процеси впливають на рівень води у водоймі та навколишнє середовище. Коливання об’єму може мати значні наслідки для водної флори та фауни.
Серед інших озер Шацького національного природного парку Люцимир є одним із найголовніших і має такі параметри: Довжина – майже 3кілометри. Ширина – понад 2 кілометри. Площа – 443 гектари. Середня глибина – 4 метри. Максимальна глибина – 11,2 метра. Довжина берегової лінії – 8,7 кілометра. Прозорість води – понад 1,5 метра. Площа водозбору – понад 32 квадратних кілометри.
Батиметричні дослідження здійснювались у 2014 році, які встановили, що максимальна глибина становить 8,2 м.