РЕКРЕАЦІЯ

Мальовничі природні ландшафти, теплий та м’який клімат парку має високий рекреаційний потенціал для організації відпочинку, туризму і санаторного лікування. Відпочинок, в основному, проходить на озерних комплексах (пляжний відпочинок) і в незначній мірі в лісових екосистемах.

Озера Світязь, Пісочне, Пулемецьке, Люцимер, Соминець, Кримно, Чорне Велике і прилеглі до них території, багаті рекреаційними ресурсами, які є традиційними місцями масового відпочинку. Умовно, вони діляться на чотири зони:

Зона відпочинку “Гряда” – розташована на східному узбережжі оз. Світязь та на території смт. Шацьк і є одним з найбільших місць концентрації рекреантів. Вона має високу природну цінність, привабливість, значний рекреаційний потенціал: пляжі, лісові масиви, луки. Пляж від припляжної та ландшафтної зони відділений пішохідною алеєю, що проходить вздовж усього берега оз. Світязь.

Зона відпочинку Світязь розташовуються вздовж південного узбережжя оз. Світязь, багата на природні піщані пляжі місцями покритті трав’яною рослинністю, дно озера піщане з поступовим пониженням глибини. Зона виділяється як одне ціле, хоча формувалась в межах існуючого населеного пункту з врахуванням вже існуючої забудови.

Зона відпочинку “ур. Гушове” розташована за межами села Світязь на території Світязької сільської ради на південно-західному узбережжі озера Світязь. Прекрасні природні піщані пляжі, прилягаючі лісові масиви створюють сприятливі умови для відпочинку.

Зона відпочинку “Пісочне” розміщується на південно-східному узбережжі оз. Пісочне і користується великою популярністю серед відпочиваючих завдяки озеру із дуже чистою цілющою водою, піщаним дном, піщаними пляжами, лісовим оточенням з високими фітонцидними властивостями. Тут функціонує Волинський санаторій “Лісова пісня” загальнооздоровчого профілю та інші заклади

Одночасно можуть відпочивати в різних рекреаційних закладах 7 тис. чоловік. Окрім цього, в літній період відвідують територію легковим та загальногромадським транспортом ще близько 5 тис. рекреантів

У зоні стаціонарної рекреації озер Світязь і Пісочне сконцентровано понад 60 баз відпочинку, 6 спортивно-оздоровчих та дитячих таборів, 7 стаціонарів наукових установ, функціонують санаторій «Лісова пісня» та пансіонат «Шацькі озера». Одночасно в цих закладах можуть відпочивати близько 7 тисяч чоловік, ще близько 5 тисяч рекреантів розташовуються на відпочинок в приватному секторі та наметових містечках.

У парку діє Візит-центр, обладнано еколого-пізнавальні стежки «Лісова Пісня», «Три озера», «Світязянка» та рекреаційні пункти для короткотермінового відпочинку автотуристів. По всій довжині стежок встановлені доволі яскраві аншлаги для ознайомлення з природоохоронним режимом парку, особливостями його природних екосистем та видовим багатством флори та фауни. Еколого-пізнавальні стежки мають сприятливе розміщення і активно використовуються відпочиваючими та туристами.Для любителів відпочинку в наметах обладнані наметові містечка «Незабудка» та «Запісочне». Розроблені та діють водні, велосипедні та піші туристичні маршрути.

Великою популярністю серед відвідувачів національного парку користується як літня, так і зимова риболовля. Впродовж літньо-осіннього сезону тут дозрівають різноманітні ягоди: чорниця, малина, лохина, ожина, брусниця, журавлина. Грибний сезон розпочинається в серпні-вересні і триває до листопада. У лісових масивах зростає близько 70 видів їстівних грибів.

Цікавим буде ознайомлення із пам’ятками природи, що розташовані в межах природоохоронної установи такими як: ботанічний заказник «Втенський», лісовий заказник «Ялинник» та «Ростанський», іхтіологічний заказник «Соминець», гідрологічні заказники «Пулемецький» і «Піщанський», а також з ботанічними пам’ятками природи «Дуб — велетень» та «Сосна і дуб-1», «Сосна і дуб-2».

На берегах озер археологами знайдені також стоянки первісних людей, що свідчить про давню історію освоєння цих місць людиною.

В першій декаді серпня є можливість відвідати Польську сторону Транскордонного біосферного резервату «Західне Полісся» пішохідним переходом через річку Західний Буг. який щороку облаштовують в рамках проведення Європейських днів добросусідства між Гміною Воля Угрузька та Шацьким районом.

Перебуваючи на відпочинку в Шацьку туристи можуть ознайомитись з територією Білоруської частини трьохстороннього біосферного резервату відвідавши Республіканським заказник «Прибузьке Полісся», ліси якого межують із землями Шацького національної’ природного парку.

Пам’ятники архітектури на території національного парку представлені церквами. З 2010 року при Петропавлівській церкві (1846 р.) у селі Світязь започаткував свою діяльність чоловічий   монастир. Всі бажаючі можуть   відвідати   цю сакральну споруду помолитися Почаївській Божій Матері, ікона якої знаходиться в Храмі Петра і Павла.

Для поціновувачів історико-культурної спадщини екскурсійними бюро в період відпочинкового   сезону   організовуються   екскурсії   до   міста   Володимир-Волинського з відвідуванням Зимненського жіночого монастиря, до села Колодяжне де розташована музей садиба Лесі Українки, до замку Любарта у місті Луцьк та Брестської фортеці в місті Брест (Республіка Білорусь).