20 червня 2022 року Верховна Рада України прийняла у другому читанні законопроєкт 5650 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо збереження лісів» за проголосували 273 народні депутати України, за яким визначається механізм збереження самосійних лісів із подальшим веденням лісового господарства на цих територіях.
Самостійні ліси – це дикорослі дерева (так званий «самосів»), що являють собою природні утворення. Такі ліси вважають землями сільськогосподарського призначення, тому де-юре вони – поля та пасовища, і під час підрахунку аж ніяк не враховувалиль і не обліковувались.
Збереження самосійних лісів надзвичайно важливе. По-перше, самосійні ліси мають природне походження, а значить є набагато більш стійкими до дії несприятливих факторів, порівняно зі штучними лісами.
По-друге, самосійні ліси часто поєднують лісові масиви, які в минулому були “розірвані” полями чи пасовищами. Процес такого розриву називається “фрагментацією” і негативно впливає на тварин та рослин, які мешкають у лісах.
По-третє, молоді дерева найкраще накопичують вуглець з атмосфери – головну причину зміни клімату. Збереження самосійних лісів і надання їм статусу лісу з юридичної точки зору могло б суттєво сповільнити темпи глобального потепління, викликаного людською діяльністю.
Тому збереженя і охорона самостійних лісів є надзвичайно важливим аспектом формування довкілля!!!